Už si snad nikdo nevzpomeneme, kolik let se debatuje nad tím, jak moc se mění horolezectví, kolik lidí se tam potkává a v jaké úrovni dovedností. Kolik roků už se mluví o rostoucím byznysu s vysokohorskými expedicemi? Kromě byznysu jsou ale ve hře pořád ještě velké výkony, lidské hodnoty, fyzické schopnosti i dovednosti. Tak jak to tedy je?
Sám se za horolezce nepovažuji, a tak se do těchto debat moc nemíchám – i když mne zajímají. Mezi horolezci mám řadu přátel a jejich výkony mám v úctě.
Využil jsem proto možnosti popovídat si na dané téma přímo v Kathmandů se třemi muži, se třemi představiteli tří různých generací horolezců. Jak vidí vývoj výškového horolezectví? A kam to podle nich dojde za dalších deset let?
Prvním z nich je Šerpa Temba Bhote, narozený v roce 1979, který je jedním z předních nepálských vysokohorských horolezců a vůdců expedic. Během své 21leté horolezecké praxe vedl Temba více než 22 úspěšných expedic na osmitisícovky. Svou první osmitisícovou expedici na Mount Everest vedl Temba s agenturou Utmost Adventure (14 Summits Expedition) již v roce 2012. Kromě devíti výstupů na vrchol světa byly jeho nejvýznamnějšími výstupy zimní K2 a zimní Naga Parbat trasou Rupa Face. Zatím poslední výpravu vedl společně s 14 Summits Expedition a Honzou Trávníčkem na Mt Amadablam a Mt Manaslu v roce 2022. Jeho výjimečná znalost horského klimatu a přesný odhad při výběru ideálních povětrnostních podmínek na vrcholu hory a jeho jemné vůdcovské schopnosti z něj dělají výjimečně úspěšného horolezce a horského vůdce.